Jeśli jesteś osobą, dla której rozwój osobisty i efektywne wykorzystanie czasu ma fundamentalne znaczenie, świetnie trafiłaś. My również zdajemy sobie sprawę ze znaczenia czasu. Dlatego chcemy Ci pomóc, najlepiej wykorzystać go w Twoim miejscu pracy.
Realia współczesnego świata nie przyczyniają się do wzrostu naszej produktywności. Masa bodźców, takich jak współpracownicy, poczta elektroniczna, portale społecznościowe są w stanie skutecznie nas rozproszyć.
Dlaczego tradycyjny kalendarz to przeżytek?
Badania dowodzą, że współcześni ludzie mają problem z oszacowaniem czasu jaki zajmie im wykonanie zaplanowanych zadań. Wynikiem tego jest masa „nieskreślonych” punktów na kartkach kalendarzy, a także nasza rosnąca frustracja z tego powodu.
Twórz listę zadań wykonalnych.
Nie ma w pracy nic przyjemniejszego od uczucia towarzyszącemu skreśleniu kolejnego zadania z listy. Niestety, często sami się tego pozbawiamy. Zacznijmy od zmiany podejścia. Pomyśl o sobie jak o szefie, który na początek dnia przygotował Ci kilka prostych i realnych zadań. Potraktuj tą rolę bardzo poważnie, przemyśl, czy wszystko co planujesz dasz radę wykonać w najbliższym czasie. Jeśli nie, warto podzielić zadania na mniejsze, a może nawet zamienić ja na projekty, które sukcesywnie możesz realizować przez kilka dni. Nie umieszczaj na swojej liście rzeczy, które mogą poczekać. Jeśli nie chcesz o nich zapomnieć, stwórz listę zadań „do realizacji”. Nie bój się rozbudowanych list, wypełnionych drobnymi zadaniami jak „zadzwonić do…”. Wykonuj je i „odhaczaj”, a poziom Twojej motywacji jedynie wzrośnie. Pamiętaj jednak, że najważniejszą cechą Twojej listy – ma być WYKONALNOŚĆ!
Rejestruj czas pracy.
Świadomość czasu poświęconego na wykonanie zadania, pomoże Ci udoskonalić proces planowania. Jeśli w przyszłości uda Ci się wykonać je szybciej, potraktuj to jako czynnik motywujący. Z KAŻDYM DNIEM JESTEŚ EFEKTYWNIEJSZY.
Nic tak nie motywuje jak ramy czasowe.
Wiele osób pracuje dużo lepiej pod presją, która wpływa motywująco na szybkość i sprawność. Wyznaczanie limitu czasowego stwarza poczucie istnienia niewidzialnej mety do której musimy dobiec. Dlatego tak, ważne dla efektywnej pracy jest korzystanie z czasomierzy/timetrackerów.
Zadaniomierz – mierz swoje postępy
Podejmując się nowego projektu podziel go na zadania. Powstanie zapewne długa lista, ale z czasem będziesz „wyrzucał” do archiwum kolejne zrealizowane punkty, a tym samym zobaczysz efekty swojej pracy.
Analizuj wyniki.
Po zrealizowaniu projektu, przyjrzyj się swoim wynikom. Przeanalizuj, co zajmowało Ci najwięcej czasu i wyciągnij wnioski. Pozwoli Ci to w przyszłości uniknąć różnego rodzaju błędów, których nie dostrzegłbyś bez tych danych.